Rozważania na IV Niedzielę Wielkiego Postu – 11.03.2018

 

   Fragment książki - Michel Quoist- "MODLITWA I CZYN" -  wydanej  przez    Wydawnictwo Sióstr  Loretanek - 2002 

       

UMIEM SIĘ SKUPIĆ

 

  Niektórzy ludzie w ciągu godziny wykonują pracę, na którą inni potrzebują czterech godzin; niektórzy w ciągu paru chwil rozwiązują problemy, decydują, przezwyciężają jakąś przeszkodę, gdy inni nie mogą się z nimi uporać przez kilka dni; niektórzy jasno referują sprawę, piszą do przyjaciela konkretnie, w ciągu paru minut potrafią nawiązać trwały kontakt, gdy innym potrzeba na to wielu godzin, a i to jeszcze niezupełnie im się uda; niektórzy od razu potrafią się modlić, inni nie mogą się skupić. Dzieje się tak między innymi dlatego, że jedni umieją się całkowicie skoncentrować na tym, co mają w tej chwili do zrobienia, gdy inni są chronicznie rozproszeni, niezdolni do uporządkowania swych niezdyscyplinowanych władz i do pokierowania nimi. Człowiek tylko wtedy działa skutecznie, gdy umie się skupić. 

 

  Zwykła lupa może wzniecić pożar, ponieważ zdolna jest skupić w jednym punkcie światło i ciepło słoneczne. 

  Jeżeli umiesz zebrać siły, by je rzucić do walki w oznaczonym czasie i miejscu, nie musisz mieć wielu oddziałów, by zwyciężyć. Wystarczy je szybko i od razu zmobilizować. 

  Koncentracja to nie metoda działania, lecz raczej sposób bycia. Łatwo możesz się skupić, jeżeli na nowo zharmonizujesz i scalisz swoje życie wewnętrzne.

 

Na zewnątrz unikaj tego, co mogłoby cię rozproszyć.

 

Unikaj zapchania swojej szafy, torby, kieszeni... To ci pomoże uniknąć nieporządku w myśleniu.

 

Nie rób wielu rzeczy na raz.

 

  Podejmuj zadania jedno po drugim. Wyjmuj potrzebne dokumenty z segregatora, kiedy poprzedni zamknąłeś i odstawiłeś na miejsce. Otwórz go, gdy naprawdę masz zamiar przemyśleć lub dokończyć daną kwestię.

 

  Nie rzucaj okiem przelotnie na książkę, czasopismo, list. Przeczytaj cały rozdział, artykuł, napisz list albo wszystko odłóż... i powstrzymaj "rzucanie okiem". Rozkawałkując po trochu uwagę, rozpraszasz ją i wyczerpujesz.

 

Chcesz zebrać piękne owoce? Przycinaj drzewo. 

Chcesz mieć piękne kwiaty? Poświęć kilka pączków. 

Chcesz skutecznie działać? Naucz się wybierać i zakreślać granice; gdy chcesz zrobić wszystko, niczego nie zrobisz poważnie.

 

  Jeżeli wąż do podlewania ma dużo dziur, woda dopływa do jego wylotu w znikomej ilości. Zatkaj dziury, a zwiększy się ciśnienie. 

Jeżeli godzinami marzysz, uciekasz przed rzeczywistością. 

Jeżeli mówisz wszystko, co ci przyjdzie do głowy, trwonisz myślenie. 

Jeżeli reagujesz na każde "tak" albo "nie", tracisz siły. 

Brak ci będzie "ciśnienia" w twoich rezerwach sił; kiedy ci będzie potrzebne.

 

  Dziecko, które na pulpicie ma pełno zabawek, w kieszeniach pełno cukierków i głowę pełną historyjek, nie może myśleć o odrabianiu lekcji.

 

  Jeżeli chcesz zachować w sobie i tylko dla siebie radości, cierpienia, pragnienia, marzenia... będziesz rozproszony i nie będziesz się mógł skupić.

 

Nie potrafisz przestać marzyć? 

Nie możesz wstrzymać się od mówienia? 

Nie możesz opanować podniecenia? 

Do pewnego stopnia masz rację. Nie chodzi o stłumienie tych przejawów życia, ale o posłużenie się nimi wtedy, gdy trzeba. Nie niszcz niczego; wszystko zbieraj i składaj, by móc to odnaleźć.

 

Jak? - Wszystko spokojnie oddając Bogu.

 

To, co jest w tobie, jest żywotną siłą: 

umysł, myśli, wyobraźnia, 

uczuciowość, aspiracje, 

impulsy, wrażenia, 

sympatie, antypatie, 

entuzjazm, zniechęcenie, 

nawet pokusy... 

  Ale ten oszałamiający, wybuchający na wszystkie strony dynamizm jest często źle kierowany albo trwoniony.

 

  Jeżeli chcesz się nim dobrze posłużyć, trzeba najpierw wszystko z całkowitym zaufaniem oddać do dyspozycji Boga. Kiedy niczego już sobie nie zachowasz, będziesz mógł dobrze przeżywać życie, bo On da ci w odpowiedniej chwili to, co ci będzie potrzebne do wykonania aktualnego zadania.

 

  Koncentrować się nie znaczy uganiać się za wszystkim, co w tobie się kłębi, żeby to siłą przytrzymać w bezruchu i gotowości, lecz najpierw stworzyć w sobie wolną przestrzeń, oddając wszystko.

 

  Aby zaprowadzić w sobie próżnię, pozwól sobie na odprężenie: ciała, mięśni, nerwów, a następnie podaruj Ojcu swoje wszystkie władze. Kontempluj Go, pozwól sobie patrzeć na Niego, a potem zabierz się do czekającej cię pracy.

 

  I tak codziennie, podczas paru bezcennych chwil skupienia i uciszenia ofiaruj się Ojcu. W ciągu dnia, zwłaszcza gdy jesteś niespokojny, przeciążony, zagoniony, powtarzaj ten sekundowy akt miłości, a będziesz zdolny do działania i na pewno będziesz działał skutecznie.

 

Jeżeli działasz z przymusu, 

jeżeli wykonujesz pracę jak pańszczyznę, 

jeżeli żyjesz, bo musisz, 

twoje działanie, twoja praca, twoje życie będą niewolnictwem; ale jeżeli zaakceptujesz każdą czynność jak swoją, twoje działanie będzie skierowane od wewnątrz do zewnątrz i będziesz człowiekiem wolnym, zdolnym do skupienia się.

 

Przyjąć każdy swój obowiązek to powiedzieć sobie przed każdą, choćby najmniejszą pracą: 

Im bardziej się skupiam, tym większej nabieram wartości dzięki skutecznemu działaniu. 

Nie jestem sam, ale w ogromnym warsztacie, gdzie wszystkim potrzeba tego gestu, słowa, zetknięcia; razem ze wszystkimi buduję świat, jednoczę ludzkość i ocalam człowieczeństwo. 

Po co patrzeć na zewnętrzną wartość mojej pracy, skoro muszę ją wykonać? Liczy się tylko głębia mej miłości. 

W tym działaniu Bóg już jest przy pracy. Naznaczył mi tu spotkanie.

 

...A pańszczyzna przemieni się wtedy w gigantyczne dzieło i już nie będziesz pokawałkowany, rozproszony, ale intensywnie obecny.

 

Design by Premium templates in association with Free Joomla 2.5 templates