Rozważania na XXX Niedzielę Zwykłą – 29.10.2017

 

 

  Fragment książki - Michel Quoist- "MODLITWA I CZYN" -  wydanej  przez    Wydawnictwo Sióstr  Loretanek - 2002 

      

     NIE POZWOLIĆ SIĘ PRZECIĄŻYĆ

 

     Nadmiar zajęć jest jedną z największych plag współczesnego świata. Człowiek ma  za dużo do zrobienia i chciałby zrobić wszystko. Ponieważ brak mu na to czasu,  śpieszy się, biega, denerwuje się, wpada w podniecenie lub zniechęcenie i wreszcie  staje się nieznośny; męczy się, skraca swe życie, nie robi tego, co chciałby zrobić, a  wszystko, co robi, robi połowicznie. To klęska. Trzeba temu zaradzić. Może tu pomóc  opanowanie  siebie, lepsza organizacja i patrzenie z wiarą na własne życie.

 

  Jestem przeciążony!...
  Nigdy tego nie mów,
nigdy nie pozwól tak mówić,
nigdy tak nie myśl,
bo uwierzyłbyś w to i to byłoby katastrofą.

  Ludzie wybitni pracują dziesięć razy więcej niż my, i to w dziesięciokrotnie krótszym czasie. Dlaczego? Bo posiadają umiejętność organizowania, bronią spokoju lub potrafią go odzyskać i w każdą pracę wkładają całego siebie.

  Nie pisz: "Nie mam dla siebie ani chwilki, piszę tylko kilka słów... chciałbym..." itd. Napisz od razu te kilka słów, tak po prostu: zyskasz na czasie i zachowasz swój spokój.

 Nie mów odwiedzającemu cię: "Mogę ci poświęcić tylko chwilkę, nie proszę cię, abyś usiadł..." itd. - i nie trzymaj go przez kwadrans, robiąc coś innego. Poproś go, żeby usiadł i spokojnie zatrzymaj go dziesięć minut, tak aby miał wrażenie, że cały twój czas jest dla niego.

  Proszą cię o spotkanie? Nie zaczynaj od odmowy: "To niemożliwe, jestem zajęty..." itd., skoro ostatecznie naznaczysz termin. Powiedz z uśmiechem: "Ależ tak, chętnie" i podaj pierwszy wolny termin, choćby daleki..

  Jeżeli mówią ci często: "Nie śmiałem ci przeszkadzać, wyglądałeś na zajętego", to już brzmi niedobrze, bo wielu innych przyszło i odeszło, a nigdy tego nie powiedzieli. A może właśnie tego dnia byłeś im potrzebny.

  Nikt nie robi zwierzeń człowiekowi zabieganemu, bo wiadomo, że nie będzie przyjęty: jest przeciążony!

  Jeżeli chcesz żyć z ludźmi jak brat, zawsze dbaj o swobodny dostęp do siebie i miej jeden lub dwa przyjazne kąty, żeby mieć gdzie przyjąć odwiedzających.

  Masz dużo czasu do dyspozycji, ale spędzasz ten czas na trwonieniu go.

  Nigdy nie zyskasz czasu, robiąc jednocześnie wiele rzeczy. Kiedy przy stole częstujesz napojem, napełniasz jedną szklankę po drugiej. Trzeba w życiu wypełnić każdą chwilę po kolei, inaczej niektóre chwile będą przepełnione, inne zaś puste.

Powtarzaj sobie bez przerwy: w tej chwili
mam tylko jedną osobę do przyjęcia: tę, którą przyjmuję;
mam do napisania jeden list; ten, który piszę...
mam do zrobienia jedną rzecz: tę, którą robię.
W ten sposób będziesz działał szybciej, lepiej i z o wiele mniejszym zmęczeniem.

  Sen i odpoczynek nie są stratą czasu, lecz zyskiem. Każdy ma inne potrzeby. Musisz siebie poznać i dać sobie ściśle tyle, ile ci potrzeba do zachowania równowagi i spokoju.
Nie jedz za mało, bo będziesz niedożywiony,
nie jedz zbyt dużo, bo będziesz łakomczuchem.
Nagli cię praca? Ofiaruj Panu swój sen lub wolny czas i bądź spokojny, bo czasu nie tracisz.

  Piękność starca zawsze wzrusza i ucisza, jest bowiem autentycznym pięknem duszy promieniującej poprzez zwiędłe ciało.
  Czas jest pięknym darem Boga dla nas. Bóg zażąda z niego ścisłego rozliczenia. Ale bądź spokojny, Bóg nie jest złym Ojcem. On nie daje pracy bez podania środków do jej wykonania. Zawsze jest czas na wykonanie tego, co Bóg nam zlecił.

  Kiedy brakuje ci czasu na zrealizowanie wszystkiego, zatrzymaj się kilka chwil i pomódl się. Potem zaplanuj użycie czasu pod okiem Boga. Zostaw to, czego naprawdę nie możesz wykonać, choćby nawet ludzie nalegali i nie rozumieli, że Bóg ci tego nie każe robić. Nigdy więc nie masz za dużo pracy do wykonania

  Jeżeli już poznałeś, co Bóg chce, żebyś zrobił, zostaw wszystko i całkowicie oddaj się tej pracy. Bóg w niej czeka na ciebie w tej chwili w tym właśnie miejscu, a nie gdzie indziej.

 

Design by Premium templates in association with Free Joomla 2.5 templates